Corona virus – Co dělat a co nedělat abychom zůstali zdraví a v pohodě

Řiďte se zdravým rozumem, vyhýbejte se hloupostem a dělejte těchto pár jednoduchých věcí

Vladimír Vymětal18. Bře

3455

Jsem tu pro vás. Pomůžu vám k tomu po čem toužíte...

Co můžeme každý z nás udělat pro to, abychom zůstali zdraví a v pohodě? Podívejte se jak se chováme, když jsou tu jiné epidemie, které už známe a tak se tak nebojíme. Třeba na chřipka. Hned víme jak se chovat: 
...Umývejte si ruce, když kýcháte, tak si zakryjte nos a ústa, když jste nemocní, nechoďte do školy nebo do práce a mezi lidi. A pijte hodně tekutin. Horký čaj 🙂 Když to nechceme chytit, tak je lepší raději moc nechodit mezi lidi... atd. Prostě selský rozum. 

Pokud nepropadnete panice, tak všechno, co tu najdete je jednoduché až banální a ví to téměř každé malé dítě 🙂

Potíž je, že když jsme ve stresu a nebo propadneme panice, nechováme se podle zdravého rozumu. A navíc jsme ti poslední, kdo si toho všimne. 

Pokud jde o korona virus, co mám dělat?

je to velice jednoduché. Zdravý rozum.

Tady je přehled toho, co dělat a nedělat. Přesto, že je to až banální, nejsou to moje názory. Jsou to fakta a doporučení předních expertů v oboru epidemiologie. Můžete si to prověřit: 

1. Zůstaňte doma, když to jde 

Nechoďte moc mezi lidi. Pokud nemusíte ven, zůstaňte v karanténě. Stejně jako když je chřipka, vyhýbáte se místům, kde byste se mohli nakazit. A nebo, kde byste mohli nakazit vy někoho jiného. Je možné využít dovoz jídla a nákupů do domu. Pokud musíte mezi lidi - udržujte si odstup cca 2m. Moc na nic nesahejte. Nesahejte si na obličej. Až se vrátíte, tak si umyjte ruce - viz níže.

Něco jiného je, když máte možnost jít ven, kde nikdo není. Na procházku. Do přírody, na zahrádku atd. To je fajn a je to zdravé. Dobře se oblečte, ať nenastydnete. 

2. Nepropadejte panice

To se lehko řekne, ale... Stejně jako opilí člověk je ten poslední, kdo si myslí, že je opilý, když začneme panikařit, tak si většinou myslíme, že naopak - konečně máme jasno. Že děláme to nejlepší, co se dá. Kdyby nám někdo řekl, abychom se uklidnili, tak ho zabijeme 🙂

Strach a panika nejsou nikdy k ničemu dobré nebo užitečné. Všechno, co děláme ve stresu uděláme v klidu lépe.

Když jsme ve stresu, něco se v naší hlavě přepne a začneme blbnout. Přestaneme vnímat zdravý rozum a co se nám zrovna honí hlavou nám připadá jako pravda. Zevnitř to vidíme tak, že právě teď je třeba nejvyšší čas konečně říct šéfovi, co si o něm myslíme a nebo zmlátíme pána, který před námi koupí poslední balík toaletního papíru ...

Jak se udržet psychycky v pohodě i v těch nejvíce stresujících situacích - jednoduchá věc.

Insert Video

Být v pohodě je ze všech těchto doporučení to základní, protože pak se můžeme spolehnout na svůj zdravý selský rozum. 🙂 To ostatní bychom si klidně našli. 

3. Hygiena. Myjte si ruce. Nesahejte si na obličej. 

Proč tohle? Nejčastější způsob, jak se můžeme nakazit je přenos viru rukama do očí, nebo do nosu nebo do úst. Budete se divit, jak často si saháme úplně bezděky na obličej, do očí a do nosu, okolo úst... Dávejte si na to více pozor. Když na něco saháte, umyjte si ruce. Jak si odvyknout sahat na obličej? Uvědomte si, že to děláte. Něco vás napadne. Zkusil jsem si nasadit rukavice na zahradu a tak jsem si rychleji všiml, jak si chci sáhnout na obličej, když mě svědilo oko 🙂 Rukavice ale nejsou ochrana, je na nich stejně špíny jako na rukou. 

Naučte se dobře si umývat ruce. Experti poukazují na to, že je to nejprověřenější, nejdostupnější a zatím stále jedna z nejefektivnějších metod, jak se bránit nákaze. Lepší jsou tekutá mýdla a tady je názorně vidět, jak se to dělá správně 🙂 

https://www.nytimes.com/2020/03/13/world/how-to-wash-your-hands-coronavirus.html

4. Všímejte si co posloucháte a nebo čtete.

Hlouposti a nepravdy o tom, co máme taky dělat se šíří ještě nakažlivěji než corona virus.

 Kdybychom měli více základních informací a faktů, tak nám připadnou ty hlouposti legrační, ale bohužel příliš faktů se mezi tím šílenstvím neprosadí, marketing nespí a prodat něco, co dřív nikdo nechtěl a ještě za super cenu je lákavé, stejně jako vypadat jako hrdina, který zachraňuje svět a nebo si podplácet voliče a tak je toho opravdu plno... Stačí když se to někde chytí a už to jede. Třeba roušky... (více o rouškách).  Takže děláme spoustu blbostí a pak si myslíme, že jsme v pohodě, nic se nám nemůže stát a zbytečně riskujeme. Nebo ty pitomosti vyžadujeme od okolí.

Nejčastější pověry:

- Potřebuji dezinfekci na ruce, ta přece pomáhá...

Možná. Ta správná. Když ji správně aplikujeme.Silný alkohol, desinfekční gely a mýdla z drogerie nebo domácky vyrobené roztoky proti viru korona testované nejsou a mohou vám i poškodit kůži na rukou a ruce jsou při virových epidemiích nejčastější způsob, jak se nakazit. Zdaleka nejlepší a časem prověřené je pořádně a často si umývat ruce mýdlem. Lépe tekutým než tuhým. Mytí odstraní nejen viry, ale i špínu, ve které se drží. 

- Roušky. Každý by měl mít roušku, ne?

NE. Roušky nás chrání, proto je nosíme. Ale pokud jde o virovou nákazu, tak mnohem méně, než tušíme. Běžné látkové roušky i když jso ze speciálních látek, nejsou určeny k tomu, aby nás chránily proti virům. A pokud jde o speciální ochranné roušky FFP3..., ty je třeba umět správně nasadit, netěsnosti jsou jako kdyby v roušce byla díra. Používání správných roušek má smysl pro pracovníky a nebo pacienty, vystavené vysokému riziku, kde i mírné snížení rizika je alespoň něco. Doma vyrobené roušky poskytují jen velmi okrajovou ochranu, nebo žádnou. Tady jsou fakta.  Navíc mají roušky i negativní efekty a ty oproti těm velmi okrajovým pozitivním často převyšují. 

Zdroj: Professional and Home-Made Face Masks Reduce Exposure to Respiratory Infections among the General Population, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2440799/

Aktualizováno

19.3. Od dneška se nesmí ven bez roušky podle nařízení vlády. Noste ji s vědomím, že vás chrání jen velmi málo a buďte proto opatrní. A noste ji správně, netěsnící rouška nefunguje skoro vůbec.Pro vlastní klid a zdraví se podívejte na to, co skutečně pomáhá zůstat zdraví a co můžete sami dělat už teď: Co dělat a co ne abyste zůstali zdraví

Vitamín C, zdravé doplňky stravy atd…

Správná životospráva pomáhá dobré imunitě. Součástí jsou i vitamíny.  Je to ale dlouhodobá věc. Pokud jde o jednorázový okamžitý účinek vitamínu C na zvyšování imunity, laboratorní testy žádný účinek neukazují. Ani při chřipkách ani při jiných virózách. Skupovat vitamíny a zdravé potravinové doplňky a začít je přehnaně používat nemá žádný účinek, jen vám někdy může být blbě z předávkování.
Zdroj: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23440782/

Proti korona viru "překvapivě" nepomáhá ani vodka se slivovicí, ani česnek, ani kouření, ani tanec za úplňku ani meditace ... 🙂 

Používat léky nebo vakcíny proti chřipce, ty přece pomáhají?

Ano. Pomáhají. Proti chřipce. Ale ne proti corona viru. Přesto, že se ke chřipce přirovnává, není to chřipka. 

To je všechno. Pokud vám to pomůže si udělat jasno a uklidnit se, máte tu největší možnou šanci projít epidemií nejlépe, jak to jde. Držíme vám palce!

Vladimír
 

 Vladimír Vymětal -  Každý může mít úspěšný, naplněný a šťastný život. Snadněji, než tušíte. Stačí pochopit a uvidět jednu základní věc... Ing. Vladimír Vymětal, jsem certifikovaný kouč, lektor Psychology of Mind


Výsledky srovnání stupně ochrany doma vyrobených a profesionálních masek proti chřipkovému viru
Pandemie Korona viru přerůstá do “Infodemie”, proti blbnutí nepomůže rouška, ale psychická imunita
>